------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12 marca 2018r.
Jak dobrać budkę lęgową dla ptaków
Jeśli lubimy obcować z przyrodą i wsłuchiwać się w śpiew ptaków, przychodzi taki moment, kiedy podejmujemy decyzję o zamontowaniu w pobliżu naszego domu budki lęgowej. Tylko często zadajemy sobie pytanie jaką wybrać i gdzie ją umieścić.
Na pewno duże znaczenie na wybór ma to jakie gatunki ptaków odwiedzają naszą okolicę.
Niestety, ingerencja człowieka w środowisko naturalne sprawiła, że coraz więcej gatunków ptaków jest zagrożonych wyginięciem.
Nasi ćwierkający przyjaciele wpływają bardzo pozytywnie na otoczenie człowieka, nie tylko dla oka, czy ucha. Są smakoszami, jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju owady, robaki, muchy a także komary, których przecież tak nie znosimy. Dlatego też warto stwarzać przyjazne środowisko dla ptaków, by chciały zamieszkać w naszym otoczeniu.
Przy wyborze budki powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby budka była bezpieczna i chroniła ptaki przed drapieżnikami. Najlepszym rozwiązaniem jest to, żeby nie montować patyczka przed otworem budki, który ułatwia drapieżnikom dostanie się do środka.
Najczęściej spotykanymi ptakami w naszych ogrodach są sikorki bogatki, wróble, modraszki, muchołówki czy kowaliki. Dla nich odpowiednia budka legowa będzie z małym otworem wlotowym ok. 33mm. Co nie oznacza, że inne również mniejsze gatunki ptaków nie zamieszkają w niej. Wymagania co do najmniejszego otworu ok. 27 mm, mają sikora uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka i modraszka.
Budka lęgowa dla rudzika, jest z nieco większym otworem wlotowym, polubi ją też pliszka siwa, czy muchołówka szara. W budce z otworek ok. 45 mm chętnie zamieszka szpak, kowalik, dzięciołek czy bogatka.
Jeżeli w pobliżu przebywają sowy, czy pustułki, może skuszą się zamieszkać w budce, która powinna być dosyć sporych rozmiarów i posiadać zabezpieczenie otworu wlotowego poprzez zamontowanie kołnierza z blachy, który będzie chronił przed drapieżnikiem czworonożnym. Taka budka musi być zamontowana dość wysoko, bo około 8-12 m, aby np. puszczyk zainteresował się nią.
Innym choć wydawałoby się dziwnym domkiem jest budka z otwartym frontem. Takie mieszkanko jest dla kosa, choć również uwielbiają je rudziki i pliszki. Montuje się je na wysokości przynajmniej 1,5 m, najlepiej schowana przed drapieżnikami wśród roślinności i z dala od silnych wiatrów.
Często pada pytanie, o jakiej porze roku można wieszać budki ? Większość ptaków zasiedla budki w okresie wiosennym, tzn. od marca do czerwca. Natomiast w okresie zimowym, budka może posłużyć jako schronienie na noc, np. dla wróbli.
Ptaki nie muszą zagnieździć się w naszej budce od razu, ale jeżeli zauważymy, że po dwóch latach budka stoi nadal pusta, oznaczać to może, że została umieszczona w nieodpowiednim miejscu.
Autor: Bogusława Tomczyk
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------