--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak dobrać wędzarnię Profiton

Wybór wędzarni Profiton jest bardzo duży, aby pomóc w wyborze odpowiedniej dla naszych potrzeb, postaramy się trochę przybliżyć na czym polega ich różnorodność.

Podstawowy podział to wędzarnie izolowane i nieizolowane.

Przykładowym modelem wędzarni izolowanych może być Wędzarnia Profiton Universal 0,8 m, czy też Profiton LUX 1,25 m, oba modele mogą być wykonane zarówno z blachy ocynkowanej jak i ze stali nierdzewnej.

Innym przykładem wędzarni nieizolowanych może być Profiton MAX 2, czy Profiton Standard. Te modele również mogą być wykonane z blachy ocynkowanej jak i ze stali nierdzewnej.

I to są tylko niektóre przykłady, bo modeli wędzarni jest znacznie więcej.

Jedne jak i drugie są, bądź mogą być wyposażone w generator dymu Smoke, który pozwala zarówno na gorące jak i zimne wędzenie. Dodatkowo można dokupić szufladę z kompletem elektrycznym ( grzałka z termostatem o mocy 2000 W 0-90 C lub 40-210 C ).

Przy wyborze wędzarni należy się kierować tym, co będziemy w nich chcieli wędzić. Czy będą to tradycyjne wędliny dla małej rodziny, czy dla paru rodzin, a może na duże imprezy typu wesele. Duże znaczenie przy podjęciu decyzji ma to, czy planujemy wędzić ryby, a zwłaszcza dużych rozmiarów, jak np. węgorze.

Fajnym rozwiązaniem są wędzarnie przenośne typu Profiton MAX czy Profiton BOX, które mają budowę teleskopową, dzięki czemu po złożeniu można je zabrać samochodem nad rzekę. Natomiast Wędzarnia Domowa Profiton MINI która zasilana jest paliwem turystycznym, jest na tyle mała, że można ją zabrać ze sobą na biwak.

Także wybór jest duży, trzeba tylko wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb, chociaż można zaopatrzyć się w dwa modele, większą do użytku domowego i mniejszą na wyjazdy.

Prawa autorskie: Bogusława Tomczyk

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Porównanie wędzarni Borniak

Wędzarnie Borniak dzielimy na dwa podstawowe modele UW-70 i UW-150

Są to dwa typy wędzarni Borniak różniące się głównie wielkością.

1. Pojemność komory jak sama nazwa mówi :

  UW-70 to 70 L                         UW-150 to 150 L

2. Maksymalny wsad:

  UW- 70 to 10 kg                      UW-150 to 20 kg.

3. Moc grzałki komory wędzarni :

  UW-70 wynosi 500 W            UW-150 wynosi 1400 W

4. Moc :

  UW-70 to 615 W                     UW-150 to 1515 W

5. Ilość półek:

  UW-70 – 6 półek                        UW-150 – 7 półek

6. Wymiary zew. (Długość x Szerokość x Wysokość):

  UW-70 : 400mm x 625mm x 1040mm

  UW-150: 520mm x 715mm x 1210mm

 

I to są główne różnice między podstawowymi modelami wędzarni Borniak.

Możemy je dodatkowo modyfikować w dodatkowe wyposażenie jak i materiał z jakiego ma być wykonana.

Jeśli chodzi o wykonanie  to mamy dwie możliwości:

- Zewnątrz AluZynk/ Blacha nierdzewna wewnątrz ( UW-70,UW-150,UWD-70,UWD-150, Smoker BBQ  BBD-70, Smoker BBQ  BBD-150)

- Całość z Blachy nierdzewnej ( UWDS-70,UWDS-150,Smoker BBQ   BBDS-70, Smoker BBQ   BBDS-150 )

Oczywiście wędzarnie wykonane w całości z blachy nierdzewnej są droższe od wędzarni wykonanych z AluZynku.

Wędzarnie Borniak wykonane z AluZynku możemy zakupić z panelem sterowania cyfrowym bądź analogowym. Natomiast wędzarnie wykonane w całości z nierdzewki możemy zakupić tylko z panelem sterowania cyfrowym.

Całkiem nową grupą wędzarni są Smokery BBQ Cyfrowe, które również mogą być wykonane AluZynku (BBD-70,BBD-150) bądź Blachy nierdzewnej(BBDS-70, BBDS-150).

1. Pojemność komory:

   Smoker BBQ-70 to 70 L                         Smoker BBQ-150 to 150 L

2. Maksymalny wsad:

   Smoker BBQ- 70 to 10 kg                      Smoker BBQ-150 to 20 kg.

3. Moc grzałki komory wędzarni :

   Smoker BBQ-70 wynosi 1000 W          Smoker BBQ-150 wynosi 1900 W

4. Moc :

   Smoker BBQ-70 to 1115 W                   Smoker BBQ-150 to 2015 W

5. Ilość półek:

   Smoker BBQ-70 – 6 półek                     Smoker BBQ-150 – 7 półek

6. Wymiary zew. (Długość x Szerokość x Wysokość):

   Smoker BBQ-70 : 400mm x 625mm x 1040mm

   Smoker BBQ-150: 520mm x 715mm x 1210mm

 

Smoker BBQ  Cyfrowy dzięki ulepszonej konstrukcji pozwalaja na uzyskanie wyższej temperatury i przygotowanie barbecue w dymie! Seria Cyfrowa (Digital) to wędzarnie z elektronicznym panelem sterowania, który idealnie utrzymuje zadaną temperaturę wewnątrz komory wędzarniczej.

Smokery posiadają elektroniczny panel sterujący (PID) w standardowym wyposażeniu. Są to wędzarnie dla miłośników amerykańskiego barbeque, dzięki nowej ulepszonej izolacji, pozwalają na czasowe uzyskanie temperatury do

150  °C.  Smokery nagrzewają się bardzo szybko dzięki większej mocy grzewczej. Natomiast ścianki wędzarni BBQ izolowane są nową pianką, aplikowaną metodą wtrysku, dzięki której lepiej i dłużej znosi wysokie temperatury.

Wędzarnia BBQ posiada silikonową uszczelkę. Jest ona odporna na wysoką temperaturę i inne czynniki - będzie nam służyć znacznie dłużej.

Smokery BBQ w swoim wyposażeniu posiadają wzmocnione ruszty.

W zależności od rodzaju posiadanego modelu oddzielnie można dokupić zestawy do wędzarni bądź Smokera BBQ,.

 

Prawa autorskie: Bogusława Tomczyk

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TECHNIKI WĘDZENIA

Gusta smakoszy wędzonek, jak i samych wędzarzy są wyjątkowo zróżnicowane. Upodobania dotyczą bowiem nie tylko samego smaku, będącego kwintesencją całego procesu, ale również barwy czy zapachu. Czynników, jakie mają na nie wpływ jest wiele. Oprócz surowca w postaci mięsa czy gatunku spalanych trocin niezwykle ważna jest technika, czy nawet filozofia wędzenia, która w Polsce ma bogatą tradycję.

Najczęstszym sposobem na smaczną wędzonkę jest stosowanie technik gorącego wędzenia, które dzieli się na dwa nieco różniące się od siebie warianty. W przypadku wędzenia ciepłego, które przeprowadzane jest w temperaturze od 22oC do 45oC, wilgotności względnej od 70% a 90%, wyroby tracą na wadze stosunkowo niewiele, bo najwyżej 10% wagi w stosunku do swojego ciężaru przed uwędzeniem. Cały proces trwa od 4 do 48 godzin. Gotowe wyroby cechuje wysoka trwałość, gdyż wskutek wędzenia wierzchnia warstwa mięsa twardnieje, zabezpieczając wnętrze wędzonki.

Wędzenie gorące, jak mówi nazwa, przeprowadzane jest w bardziej gorących warunkach. Charakterystyczna dla tej techniki cecha to trójfazowe wędzenie. Najpierw produkt jest osuszany, często nawet bez udziału dymu. Etap ten trwa od 10 do 40 minut i stanowi wstęp do właściwego wędzenia, które przeprowadzane jest w temperaturze od 40oC do 60oC. W ciągu 30 – 90 minut wędzonka traktowana jest intensywnym dymem, ten w krótkim czasie nadaje jej odpowiednią barwę, smak i zapach. Ostatnim zadaniem wędzarza jest powierzchowne przypieczenie produktu, trwające 20 minut i wymagające temperatury nawet 90oC. Wędzenie gorące skutkuje utratą maksymalnie 12% wagi.

Jeszcze inna technika, stosowana głównie w przypadku kiełbas, zakłada przedłużenie czasu trwania trzeciej wymienionej fazy do czasu, aż nastąpi całkowite ścięcie białka. Metoda ta nazywa się wędzeniem z jednoczesnym pieczeniem.

Alternatywą dla wędzenia w wysokich temperaturach jest wędzenie zimnym dymem. Następstwem stosowania niższych temperatur (16oC – 22oC) jest oczywiście większa czasochłonność całego procesu – wędzenie trwa do dwóch tygodni. Trzeba również zwrócić uwagę na utrzymujące się warunki atmosferyczne. Wędzenie zimne często przeprowadza się rankiem, gdy temperatura jest niższa. Wyroby wędzone w ten sposób mogą tracić nawet 20% ciężaru, ale w zamian otrzymujemy produkt cechujący się największą równomiernością jeśli chodzi o konsystencję i barwę.

Zestaw do wędzarni Borniak 70 - zapraszamy do zapoznania się z produktem

---------------------------------------------------------------------------------------